‘PC’ Kategorisi Arşivi

BT Haber Röportajı

BT Haber’in scene geçmişimle ilgili yapmış olduğu röportaja aşağıdaki resimlere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

BT Haber Röportajı - Sayfa 2

BT Haber Röportajı - Sayfa 2

BT Haber Röportajı - Sayfa 1

BT Haber Röportajı - Sayfa 1

Puls / Rrrola (256 byte demo)

Puls / Rrrola

İnsanlar ile hayvanları ayıran özellik zekadır. Peki biz zeki ve insansak, 256 byte’da bu efekti yapanlar hangi kategoriye giriyor? Demoya soldaki resime tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu güne kadar çok fazla “bundan ötesi olmaz” dedirten 256 byte gördüm, geçirdim. Ama bu da artık boyutunun farkında değil. Kendini 1k falan zannediyor olsa gerek.

İşin komik tarafı tam da blog’uma ray tracing ile ilgili bir yazı hazırlıyordum ki bu demoyu gördüm. Büyük ihtimalle bundan sonraki yazımda anlatacağım bir tekniğin en küçük boyutta en muhteşem örneği budur.

Muon Baryon

Son yıllarda biraz öksüren, ancak toparlanmaya başlayan Türk Scene’i açısından çok önemli bir ürün Muon Baryon. Aslında bir Türk yapımı değil, uluslararası bir yapım. Ancak ürünün kodunun yarısı Decipher / YUP ^ Resident’a ait ki kendisi Finlandiya’da yaşayan bir Türk’tür.

Muon Baryon - Assembly 2009 4K Demo Yarışması Birincisi

Muon Baryon - Assembly 2009 4K Demo Yarışması Birincisi

Demoda başarılı Volume Ray Marching örnekleri görüyoruz, gerçekten izlenmeye değer. Yüzeylerde ve yer yer arkaplanda görülen noise efektleri ise Perlin Noise algoritması ile elde edilmiş.

4 KB’a sıkıştırılmış bu demoda kategorisine göre oldukça başarılı bir de müzik bulunuyor. Müziği oluşturan kodun Assembly’den yazılmış olması da ayrıca hoş bir detay.

Assembly 2009‘da 4K demo yarışmasında sağlam rakipler arasından birincilik elde eden bu demo hatrı sayılır bir başarı elde etmiştir.

Demonun yarışmada yayınlanan versiyonunda shader kullanımıyla ilgili performans sorunları yaşandığı halde birincilik almayı başarması da ayrıca dikkat çeken bir konudur. Decipher, partinin bitiminden birkaç gün sonra demonun çok daha optimize ve reflection gibi bazı ek efektler içeren bir son versiyonunu yayınlamayı ihmal etmedi.

Bu demonun beni en mutlu eden tarafı ise böyle bir başarının Türk Scene’inin toparlanmaya ihtiyacı olduğu ve tam toparlanmaya başladığı döneme denk gelmiş olmasıdır. Yani ben bunu bir “başlangıç” olarak kabul ediyorum. Tebrikler Decipher!