Son yıllarda biraz öksüren, ancak toparlanmaya başlayan Türk Scene’i açısından çok önemli bir ürün Muon Baryon. Aslında bir Türk yapımı değil, uluslararası bir yapım. Ancak ürünün kodunun yarısı Decipher / YUP ^ Resident’a ait ki kendisi Finlandiya’da yaşayan bir Türk’tür.

Muon Baryon - Assembly 2009 4K Demo Yarışması Birincisi

Muon Baryon - Assembly 2009 4K Demo Yarışması Birincisi

Demoda başarılı Volume Ray Marching örnekleri görüyoruz, gerçekten izlenmeye değer. Yüzeylerde ve yer yer arkaplanda görülen noise efektleri ise Perlin Noise algoritması ile elde edilmiş.

4 KB’a sıkıştırılmış bu demoda kategorisine göre oldukça başarılı bir de müzik bulunuyor. Müziği oluşturan kodun Assembly’den yazılmış olması da ayrıca hoş bir detay.

Assembly 2009‘da 4K demo yarışmasında sağlam rakipler arasından birincilik elde eden bu demo hatrı sayılır bir başarı elde etmiştir.

Demonun yarışmada yayınlanan versiyonunda shader kullanımıyla ilgili performans sorunları yaşandığı halde birincilik almayı başarması da ayrıca dikkat çeken bir konudur. Decipher, partinin bitiminden birkaç gün sonra demonun çok daha optimize ve reflection gibi bazı ek efektler içeren bir son versiyonunu yayınlamayı ihmal etmedi.

Bu demonun beni en mutlu eden tarafı ise böyle bir başarının Türk Scene’inin toparlanmaya ihtiyacı olduğu ve tam toparlanmaya başladığı döneme denk gelmiş olmasıdır. Yani ben bunu bir “başlangıç” olarak kabul ediyorum. Tebrikler Decipher!